חג שמחת תורה הוא חג אותו אנחנו חוגגים בסיומו של חג הסוכות. מדובר בחג שאותו חוגגים בעקבות סיום הקריאה של כל ספר התורה במהלך שבתות השנה. בשמחת תורה קוראים בקריאת התורה את פרשת וזאת הברכה ומיד לאחר מכן מתחילים שוב מבראשית. החג הוא חגה של תורה כאשר היהודים חוגגים ושמחים לגומרה של תורה אך באותה נשימה גם את התחלתה מחדש.

איך וכיצד חוגגים את חג שמחת תורה?

את חג שמחת תורה נוהגים לציין בבתי הכנסת כאשר גם בליל החג וגם בבוקרו של חג מוציאים את כל ספרי התורה מארון הקודש ומקיפים איתם את בימת בית הכנסת בשירים וריקודים. נוהגים לערוך שבעה הקפות כאשר בתחילת כל הקפה יש את הפסוקים אשר נאמרים קודם ההקפה על ידי הציבור כולו ואחר כך שרים את אותם הפסוקים ומקיפים את בית הכנסת. לא מדובר בשבע הקפות סמליות. כל הקפה יכולה לארוך שעה ארוכה ולכלול עשרות הקפות תוך שירה וריקודים נלהבים של הקהל המולהב והשמח.

כל הנערים

בחג שמחת תורה ישנם מנהגים שונים אשר נהוגים בקרב רבים מקהילות ישראל. כך מקובל המנהג שכל אחד מהמתפללים עולה לתורה. הבעיה היא כי בפרשת וזאת הברכה אין כל כך הרבה עליות וזה לא מספיק במקרה ומדובר בבתי כנסת המונה עשרות מתפללים. או אז נוהגים להוסיף עוד ועוד עליות כאשר עוצרים מידי מספר פסוקים על מנת שזה יספיק עבור כולם. אם בכל זאת זה עדיין לא מספיק עבור כולם, קוראים שוב ושוב את פרשת וזאת הברכה עד שכל אחד יצליח לעלות לתורה. מלבד כל העולים, יש את הילדים ואפילו התינוקות אשר אלו גם כן אמורים איכשהו לעלות לתורה. עבורם עושים את 'טקס כל הנערים' . מדובר בעלייה לתורה של האדם שקונה את הזכות לעלייה המכונה 'כל הנערים'. את העלייה שלו עורכים בצורה שונה. פורסים טלית גדולה מעל העולה לתורה וכל מי שלא קבל עלייה נכנס אף הוא תחת הטלית. בסיומה של העלייה אומרים יחד כל הציבור את הפסוק – 'המלאך הגואל אותי… יברך את כל הנערים וכו"'.
לאחר העלייה הזו מקובל לזרוק סוכריות ולחלק מיני מתיקה לכל הילדים שהשתתפו בעלייה לתורה והצגת ספר התורה לעיני נוכחי בית הכנסת.

חלק מגליל תורה

חתן תורה וחתן בראשית

ישנו מנהג כי אחד מחשובי הקהל רוכש את את 'חתן תורה' שהוא עולה בסיום הקריאה של פרשת וזאת הברכה. חתן תורה הוא כיבוד חשוב ועל פי רוב מקבל אותו רב בית הכנסת. הוא גם יממן את הקידושא רבה שאחר התפילה.
כיבוד נוסף וחשוב ישנו – 'חתן בראשית'. הוא זה שיעלה לתורה כאשר יתחילו את פרשת בראשית. מקובל אף כי חתן בראשית יערוך קידושא רבה וייתן מיני תרגימא לאחר התפילה בשבת בראשית שאחרי חג שמחת תורה.

 

 

תפילת גשם

חג שמחת תורה הוא חג שעמוס מאוד באירועים, ממתקים וקידושים… מלבד כל אלו מתחילים בחג שמחת תורה להתפלל על הגשם. לפני תפילת מוסף מתפללים את תפילת הגשם ומבקשים מהקדוש ברוך הוא כי החורף הבא יהיה חורף גשום, חורף מבורך, חורף עם גשמי ברכה ונדבה.
לאחר שמחת תורה מורגשת בהחלט תחושת חידוש באוויר. הן בגלל שמתחילים מבראשית את התורה והן בגלל החורף שמתחיל לתת את אותותיו לאחר שעם ישראל העתיר עבור הגשם.
הברכה הכי מקובלת עם צאתו של חג שמחת תורה זה – חורף בריא.
שמחת תורה למעשה נועל את כל החגים ואת הימים הנוראים שנחגגו במהלך חודש תשרי כאשר הנפש עמוסה בחוויות רוחניות לקראת החורף הבא.