ספר תורה אשכנזי

כל מי שהתעניין אי פעם בקנייה של ספר תורה אשכנזי, יודע עד כמה מורכב הדבר. ספר תורה הוא חפץ יקר מאוד גם מהבחינה הכספית. ספר התורה נעשה כולו בעבודת יד לאורך כל התהליך. כל אות וכל תג נכתבים באמצעות דיו וקסת וכל אחד מהם דורש דיוק, דורש הקפדה ואם משהו לא ייכתב בצורה הנכונה מהבחינה ההלכתית, הרי שהדבר עשוי במקרים מסוימים לפסול לגמרי את כל ספר התורה.
חשוב לזכור כי העלויות של ספר התורה כוללות לא רק את הספר בפני עצמו, הקלף והכתב. ישנן גם עלויות נוספות. אם מדובר בספר תורה אשכנזי, הרי שיש את המעיל של ספר התורה, את עצי החיים אשר עליהם מגלגלים את הקלף, את הטס, את האצבע ובל נשכח גם את הטקס של הכנסת ספר התורה ברוב פאר והדר אל בית הכנסת המיועד.

מעוניינים לקבל פרטים על ספרי התורה האשכנזיים שלנו?

שלחו לנו את הפרטים שלכם ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי.

מיהו הסופר

חשוב לבדוק היטב מי הוא הסופר שעומד לכתוב את ספר התורה. כבר ציינו לעיל כי המחיר הסופי מושפע מאוד מהאישיות של הסופר כמו גם מהמיומנות שלו והכתיבה הנאה. אך מלבד זאת יש לזכור כי ישנה חשיבות רבה לספר תורה אשר ייכתב על ידי סופר ירא שמים, סופר שהוא אדם משכמו ומעלה ואפשר גם לסמוך עליו כי הוא יבצע את המלאכה בצורה הכי זהירה תוך הקפדה על כל תג בהלכה. מלבד זאת חשוב לבדוק האם מדובר בסופר שיש לו הסמכה לכתיבה, יש לו ניסיון בכתיבת ספרי תורה, יש עליו המלצות וכדומה.

הגדרת תקציב

חשוב לדעת כי קיימים פערים גדולים במחירים של ספרי התורה האשכנזיים. ישנן סיבות שונות אשר אלו עשויות להשפיע על המחיר הסופי. אם זה גודל הקלף אשר עליו נכתב הספר ואם זה הגובה של ספר התורה. כך גם משפיע סגנון הכתיבה על המחיר של ספר התורה. קיימים סגנונות כתיבה שונים גם בקרב ספרי התורה האשכנזיים. כך יש כתיבה חסידית ויש כתבה אשכנזית רגילה. גם היופי של הכתב ישפיע על המחיר כמו גם המיומנות של הסופר, האישיות שלו ועוד נתונים נוספים אשר אלו ישפיעו בסופו של דבר על החשבון הסופי.

איכות הספר

חשוב לוודא כי הקלף אשר עליו נכתב ספר התורה הוא קלף איכותי עם שוליים טובים. לא דקים מידי ולא מחוספסים. כדאי תמיד להשאיר את הזכות להחליף יריעה שלמה בספר התורה לכל מקרה אשר בו יתברר כי יש הרבה טעויות ביריעה אחת וצורך בתיקונים. ספר תורה אשכנזי עשוי להיפתח בין התפרים של היריעות כאשר מבצעים את ההגבהה של ספר התורה. על מנת למנוע את הדבר, נוהגים כיום להדביק באמצעות מדבקות מיוחדות העשויות קלף, את החלקים הקיצוניים, של כל תפר. כדאי לברר כי אכן התפרים מחוזקים באמצעות אותן המדבקות.

בקדושת יצחק נותנים דגש

 על תאריך היעד 

חשוב לזכור כי כתיבה של ספר תורה זה תהליך מורכב שעשוי לארוך כשנה. אפשר לקנות ספר תורה שכבר נמצא בהליכי כתיבה מתקדמים או אפילו ספר תורה שכבר הסתיימה כתיבתו. אך אם רוצים להקדיש אותיות לכבוד או לעילוי נשמה, הרי שברור כי עדיף לרכוש ספר תורה שעדיין אינו נכתב או שהכתיבה עדיין לא הסתיימה. מצד שני, אם רוכשים ספר תורה מוכן, אפשר להתרשם ממנו , מהמראה הכללי שלו כמו גם מהכתב שלו.

בחירה של טובי הסופרים

קדושת יצחק בוחרים בטובי סופרי הסת"ם 

כיום מקובל מאוד לפנות ולהזמין ספרי תורה באמצעות סוחרים אשר אלו מציעים את שירותי התיווך של ספרי התורה. לצורת הרכישה הזו ישנן כמה וכמה יתרונות. כי באופן כזה אפשר לבקש דוגמאות שונות של כמה סופרים ולהתרשם מהאפשרויות השונות. כך גם אפשר לקבל ייעוץ והכוונה מקצועיים בהתאם לדרישות שאישיות שיש ללקוח.
כאשר פונים אל סוחר, קל יותר להבין את הפערים הקיימים בין ספרי התורה השונים מבחינת המחירים שלהם. אך גם כאן חשוב לזכור כי יש לברר מיהו הסוחר והאם הוא אכן אמין ואפשר לסמוך על היושר שלו.
הגהות – ספר תורה חייב לעבור הגהה. זה ברור. ההגהה אמורה להיות הגהה אישית שאינה ממוחשבת. מלבד זאת מקובל לעבור גם באמצעות הגהה ממוחשבת. יש לברר כי אכן נעשית הגהה ראויה. חשוב לברר מיהו המגיה ואף לבקש ממנו אישור על כך כי הוא אכן עבר על כל הספר.
אפשר לבקש תקליטור של ספר התורה על מנת שניתן יהיה לאתר אותו בכל מקרה של גניבה חלילה. לשם כך מומלץ גם לשמור את דו"ח בדיקת המחשב על כל הנספחים שלו.

סיום כתיבת האותיות – מקובל מאוד להשאיר את סיום כתיבת האותיות האחרונות של ספר התורה לטקס שלפני הכנסת ספר התורה אל בית הכנסת. במקרים כאלה חשוב לוודא עם הסופר כי הוא יהיה נוכח באותו מעמד.
לאחר סיום הכתיבה עוטפים את הספר במעיל המהודר והוא יוצא ברוב פאר והדר אל בית הכנסת המיועד.

הקלפים המשובחים והמהודרים

ישנם כמה סוגי קלפים שניתן להשתמש בהם לספר תורה

אנו בקדושת יצחק משתמשים בקלפים המשובחים והמהודרים ביותר בעולם. מתוך הקלפים המהודרים הסופרים שלנו בוחרים אישית את סוג הקלף שהם מעדיפים שיהיה הטוב ביותר לכתיבה, לכל סופר יש את העדפות שלו מה שיותר טוב לו לכתיבת הספר התורה הקלף הנבחר הוא בגדר צחור כשלג מדהים ביופיו  כראוי וכנאה לספר תורה מהודר

ארגזי ספרי תורה מרהיבים

בקדושת יצחק אנו נותנים ללקוחות שלנו את ארגזי ספרי התורה הטובים והיפים ביותר בעולם עם חריטה של שמות התורמים להצלחתם ברוחניות וגשמיות או להבדיל לעילוי נשמת יקיריהם ז"ל

התקשר אלינו עוד היום