אירוע בר מצווה הוא לא סתם מסיבת יום הולדת אשר בו מציינים את הגיעו של הילד – הנער לגיל שלוש עשרה. מדובר בתאריך מהותי ומשמעותי הרבה יותר. על פי היהדות והמסורת, הרי שבגיל שלוש עשרה, הנער הופך לאדם בוגר. ככזה הוא נעשה האחראי הבלעדי למעשיו והוא זה שצריך לדאוג לכך כי המעשים שלו יהיו נכונים והגונים על פי התורה הקדושה.
את יום בר המצווה נוהגים לציין ולחגוג בדרך כלל באירוע חגיגי ומרשים על מנת לציין את היום אשר בו הנער הופל להיות 'מצווה ועושה'. כי אם עד כה הוא קיים את המצוות משום מצוות חינוך שהיה על אביו לחנכו, הרי שמיום זה ואילך הוא נעשה מצווה על קיום המצוות בדיוק כמו ההורים שלו ובדיוק כמו כל אדם מבוגר אחר.

איך מארגנים את מסיבת בר המצווה?

מסיבת בר מצווה כוללת כמה וכמה אלמנטים חשובים ויש לתת עליהם את הדעת.
ראשית, ביום זה אמור הנער להתחיל בהנחת התפילין. יש לרכוש עבורו זוג תפילין וכמובן גם ללמד אותו את כל הלכות התפילין ואת הדרך הנכונה להניח אותם. רבים נוהגים להתחיל בהנחת התפילין כחודש לפני יום בר המצווה על מנת שהנער יתרגל וילמד איך וכיצד להניח אותם. כך בבוא יומו הגדול הוא יידע איך וכיצד להניח את התפילין.
ביום זה אשר בו הוא מתחיל להניח את התפילין, ולא משנה אם זה שבוע לפני בר המצווה או חודש ימים קודם לכן, נוהגים להביא אל בית הכנסת משקה לשתיית לחיים וכן מיני מאפה כאשר לאחר התפילה עורכים מעין 'קידוש' לרגל המאורע. כל הקהל מברך את הילד בברכות מזל טוב וכמובן שזה מעצים את העניין ומחזק את תחושת השמחה של הנער המתקרב לבגרות.

דרשה לבר מצווה

במסיבת בר המצווה נוהגים כי חתן בר המצווה נושא דברים. על פי רוב הנושא שייבחר יהיה קשור איכשהו לנושא של בר מצווה או לחילופין מענייני דיומא. בדרשה הוא אף יודה להוריו על כל מה שהם עשו ועושים למענו ויברך אותם בברכות חתן.
ברור כי לא תמיד מסוגל חתן בר המצווה לחבר בעצמו את הדרשה ולשם כך יהיה עליו להיעזר באדם מבוגר, בהורה, ברב וכדומה אשר יסייע לו בהכנת הדרשה. הוא ינסח יחד אתו את הדברים אשר אותם הוא רוצה לומר ויסייע לו להעלות את כל הדברים על גבי הכתב.

קריאת התורה

ישנם מנהגים שונים לגבי העלייה לתורה. יש הנוהגים כי חתן בר המצווה יעלה לתורה ויברך את ברכות ספר התורה, יש הנוהגים כי החתן יקרא רק את ההפטרה ויש כאלה שנוהגים לקרוא את כל הפרשה. ברור כי יש להכין את החתן בהתאם למנהג. אם הוא עומד לקרוא את כל הפרשה כולה הרי שעליו להתכונן לשם כך היטב על מנת שהוא ידע לקרוא את הפרשה עם כל הטעמים בצורה הנכונה והמקובלת.

אירוע בר המצווה

מסיבת בר המצווה נחגגת על פי רוב באולם אירועים, עם מוזמנים רבים אשר באים לכבד את החתן ואת הוריו, לברכם בברכות מזל טוב ולאחל להם את כל הברכות.
את האירוע יש לציין עם סעודת מצווה מכובדת כאשר כולם שמחים יחד עם הנער אשר הגיע לגיל מצוות והוא נעשה גדול ומחויב במצוות.
כך למעשה מסייעים לילד להיכנס לעול התורה והמצוות מתוך נעימות וחן, מתוך רצון וחשק להפוך לעצמאי ולאחראי ולקיים את המצוות מתוך שמחה ורצון, חשק ונועם.